Історія

Садиба княгині Марії Щербатової у м. Немирів

Палац збудований відомим чеським архітектором Стібралом у стилі класицизму на місці колишнього палацу Болеслава Потоцького. Історія маєтку пов'язана з історією міста...

Тульчин. Палац Потоцьких - витвір відмінної та вишуканої архітектури

У 1607 році на березі річки Сільниці, притоки Південного Бугу, виникло королівське укріплення Нестервар (передмістя Тульчина сьогодні й називається Нестерварка). «Нестер» означає Дністер, „вар” — місто. А в 1609 році король Сигізмунд ІІІ Ваза подарував Нестервар Валентину Калиновському. За Зборівським договором м. Тульчин залишається за Україною та входить до Брацлавського полку, але в 1654 році поляки повертаються. 

Вінницькі "Мури"

Вінницькі "Мури" є унікальною пам'яткою історії, культури та архітектури національного значення, найдавнішою з уцілілих архітектурних споруд нашого міста. Комплекс із будівлями та залишками стін, що отримав історичну назву "Мури" розташований у прямокутнику, утвореному між сучасними вулицями Соборною, Поліни Осипенко, Володарського та Шолом-Алейхема. В історії створення та існування пам'ятки протягом століть знайшла відображення історія нашого міста і держави, вона є взірцем естетичного світогляду доби Ренесансу та бароко, окрасою та своєрідним символом Вінниці.

с.Лядова – скельний монастир

Про монастир існує безліч легенд і переказів, історичних фактів і припущень. Тим часом і досі живі розповіді й легенди про конкретні монастирські древності та документи.

Одні стверджують, що заховані вони у недосліджених печерах. Інші - в одному з підземних ходів на верхньому плато. Таких місць тут дійсно немало, однак всі вони сильно пошкоджені в результаті землетрусів, війн, та й просто часу. А єднає ці всі розповіді й легенди одне: вони закінчуються тим, що в угодний Богові час монастирські древності відкриються чернечій братії.

Пам'ятки історії Вінниці

  • Миколаївська церква, 1746 (дзвіниця, XIX ст.) - дерев'яна, трьохглава. Під час реставрації 1970 року відновлені форма та основні конструкції, аркада-галерея. Споруда - один з кращих зразків народної дерев'яної архітектури. Поряд - відреставрована дзвіниця. Тепер - філіал краєзнавчого музею.

Великі Вали VII – VI ст. до н.е. (Немирівське городище)

Мовчазними, загадковими спорудами видніються в багатьох місцях Південного Побужжя земляні укріплення у вигляд, валів і ровів. Вони і досі дивують своєю складною будовою, масивністю земляних насипів. Слугували вони не одному народові, використовувались переважно для захисту від нападу ворогів. Більшість з цих городищ виникла в VII ст. до н. є.

Польський період

У 1640 році король Владислав IV дав місту Вінниці грамоту (замість втраченої під час пожежі в замку), за якою відновлювалося право магдебурзького суду, докладно викладався порядок виборів посадових осіб, їх відносини зі старостами і т. п. Коли через багато років суворої, відкритої і таємної боротьби спалахнула в 1648 році національно-визвольна війна, Вінниця зайняла в ній визначне місце. Сьомого липня повстанці на чолі з полковником Максимом Кривоносом звільнили Вінницю від шляхетських військ.

Вінниця в найдавніші часи

На території, яку займає сучасна Вінниця, люди селилися з незапам’ятних часів. Археологи знайшли тут знаряддя праці епохи неоліту, поховання бронзового віку, поселення передскіфських та скіфських часів, поселення черняхівської культури; ранньослов’янські поселення, городища періоду Київської Русі та Галицько-Волинського князівства.